ترجمه رسمی به ترجمه اسناد و مدارک بر روی سربرگ قوه قضاییه و ممهور به مهر رسمی قوه قضاییه به زبان ترجمه شده است. همچنین در صورت نیاز می‌توان ترجمه رسمی را به تایید اداره مربوطه در وزارت دادگستری و امور خارجه نیز رساند. برای ترجمه رسمی اسناد و مدارک باید دارای شرایط لازم باشند. با مراجعه به بخش راهنمای تایید مدارک می‌توانید از امکان تایید سند خود توسط دادگستری و وزارت امور خارجه اطلاع یابید.

اسناد رسمی شامل موارد زیر هستند:

 • اسناد مربوط به احوال شخصیه

  شامل شناسنامه، کارت ملی، گواهی ولادت، گواهی تجرد، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، کارت پایان خدمت و معافیت و گواهینامه رانندگی.

 • اسناد

  اسناد مختلف شامل اسناد اراضی و املاک، ارزیابی ملک، اسناد مالکیت وسایل نقلیه موتوری، بیع‌نامه و اجاره نامه در خصوص اموال منقول و غیرمنقول، وکالتنامه، تعهدنامه، اقرارنامه، استشهادیه، اوراق و آراء قضایی، اجرائیه و اوراق ثبتی.

 • مدارک تحصیلی

  شامل مدارک تحصیلی مقاطع ابتدائی، راهنمایی، متوسطه و پیش‌دانشگاهی، تأییدیه مدرک تحصیلی، مدارک تحصیلی مدارس خارجی مستقر در ایران و مدارک تحصیلی مدارس ایرانی خارج از کشور.

 • مدارک دانشگاهی

  شامل مدارک صادر شده از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدارک صادر شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدارک صادر شده از دانشگاه آزاد اسلامی، مدارک صادر شده از حوزه‌های علمیه و سایر مدارک، کارت دانشجویی، ارزشنامه‌های تحصیلی، و گواهی‌ کار اساتید و کارکنان دانشگاه‌‌ها.

 • گواهی‌های آموزشی

  شامل مدارک صادر شده از سازمان فنی و حرفه‌ای، دوره‌های آموزشی، گواهی‌های مراکز آموزش دوره‌های زبان، گواهی‌های آموزشی کوتاه مدت شرکت‌های خصوصی، گواهی‌های آموزش کوتاه مدت از جهاد دانشگاهی، گواهی‌های صادره از مؤسسات خصوصی، گواهی‌های آموزشی دوره‌ای با ذکر ساعت، و شرکت در سمینارها.

 • اسناد و مدارک شرکت‌ها

  شامل اساسنامه و اظهارنامه، اوراق سهام صادره شده از بورس، اوراق سهام شرکت‌های تجارتی (شرکت سهامی ، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت مختلط سهامی، شرکت نسبی و شرکت‌های تعاونی)، و روزنامه رسمی.

 • گواهی‌های کار

  شامل گواهی‌های کار صادر شده از نهادهای دولتی، گواهی‌های کار صادر شده از مراکز وابسته به سازمان بهزیستی، گواهی‌های کار صادر شده از کارخانه‌ها، گواهی‌های کار صادر شده از دفاتر هواپیمایی و گردشگری، گواهی‌های کار صادر شده از داروخانه‌ها، گواهی‌های کار صادر شده از شرکت‌ها، گواهی‌های کار صادر شده از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، گواهی‌های کار صادر شده از مطب پزشکان، گواهی‌های کار صادر شده از دفاتر اسناد رسمی، گواهی‌های کار صادر شده از واحدهای صنفی مختلف، و گواهی‌های کار صادر شده از دفاتر بیمه.

 • گواهی‌های متفرقه

  شامل کارت واکسیناسیون، پرونده بهداشتی دانش‌آموزان، قبوض آب، برق، تلفن و گاز، فیش‌های حقوقی، موجودی حساب‌های بانکی، گذرنامه، گواهینامه‌‌های دریانوردی، گواهی‌نامه و احکام قهرمانی و رشته‌های ورزشی، بارنامه‌ها و اسناد صادرات و واردات، گواهی‌های کشتیرانی، خرید و فروش وسایل حمل و نقل دریایی، گواهی‌نامه‌های فرهنگی هنری، اوراق صادر شده از وکلای دادگستری، گواهی املاک غیرثبتی روستاها، گواهی‌های بهداشتی غذایی، دارویی و آرایشی، گواهی استاندارد، تقدیرنامه، گواهی‌های سازمان نظام مهندسی، ارزیابی اموال (املاک، مستغلات، ماشین آلات و اقلام سنگین)، گواهی نظامیان و قضات، گواهی امضاء محضری، گواهی تألیف و انتشار، چک، فکس و ایمیل.

 • اوراق مربوط به اتباع خارجی

  شامل کارت اقامت و کارت سبز، گواهی‌های صادره در مورد اتباع بیگانه، گذرنامه خارجی و سند ازدواج، و پروانه کار اتباع.